Školka Hradištko

BIO produkty

Informace o produktech z ekologického zemědělství, tzv.biopotravinách, a jejich přednostech pro náš organizmus slýcháme stále častěji. Proto se lehce zmíním o jejich původu, způsobu pěstování, zpracování a o tom, jakými metodami je slibovaná kvalita zaručena.

Všechny biopotraviny jsou vyrobeny podle zákona č. 242/2000 Sb. a nařízení rady EHS č.2092/91. Kritéria pro získání certifikátu s označením BIO jsou velmi přísná. Týkají se jak vlastní farmy, tak i způsobu jakým je na ní hospodařeno. Na polích ekologicky obhospodařovaných se nesmí používat syntetická hnojiva pro umělé zvyšování výnosů ani chemické postřiky na ochranu rostlin před plevely a škůdci. Ekologická políčka jsou obklopena remízky a mezemi, kde nalézají útočiště přirození predátoři, kteří se starají o přírodní rovnováhu. Ke hnojení se používají statková hnojiva od hospodářských zvířat. Nezastupitelné místo má i ruční práce, která také zvyšuje cenu biopotravin.

Ekologické hospodaření pomáhá udržovat pestrost a přirozený ráz krajiny, na ekofarmách žije až o 40% více ptáků a 2x více motýlů. Často ekofarmáři pěstují i zapomenuté plodiny jako pohanku, špaldu či jáhly. BIO představuje určitý návrat k původnímu způsobu hospodaření a stravování, jaký byl pro naše předky typický. Bez chemie.

Od října 2008 jsou bio-produkty už běžnou součástí našeho jídelníčku. Od podzimu do jara používáme z ekologické farmy Ludvíkov u Jistebnice přílohové brambory, zeleninu či jablka. Zároveň zařazuji od firmy Pro-bio tzv.koloniální zboží např. pufované chlebíčky, cereálie, vločky, celozrnné mouky a krupice či zrna – bulgur, kuskus, pohanku atd. Několikrát jsme měli bio-vejce a bio-kuře z ekofarmy Abatis.
Protože cena bio potravin je opravdu stále o třetinu vyšší než potraviny konvenční, nemůžu je zařadit do běžné spotřeby. Podíl biopotravin je zastoupen asi 10%, v některých měsících i vyšší. Pokud to finanční normativ unese, budu se snažit Bio potraviny zařazovat co nejvíce. Naši malí si to jistě zaslouží.

Od ledna 2012 jsou pokrmy vařené z biopotravin psané na jídelním lístku kurzívou.

Hana Jelínková